REKLAMA

II edycja Skrzydeł Podkarpacia przeszła do historii (ZDJĘCIA)

W niedzielę 23 czerwca, na terenie Centrum Konferencyjno-Bankietowego Szklane Lniane w Korczynie odbyła się II edycja Dnia Pasjonatów Lotnictwa ,,Skrzydła Podkarpacia’’. Na licznie zgromadzonych uczestników wydarzenia w “Szklane Lniane”, czekało szereg interesujących atrakcji lotniczych.

Wystawy, prezentacje i wirtualna rzeczywistość

Symulatory lotu, stanowiska z wirtualną rzeczywistością VR oraz modelami samolotów, wystawa fotografii pt. ,,Lotnisko i Szkoła Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Krośnie (1938 – 1939)” przygotowana przez Muzeum Podkarpackie w Krośnie, a także prezentacja historycznej broni i uzbrojenia wojskowego to tylko niektóre z atrakcji, jakie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem licznie zgromadzonej publiczności.
Na tarasie widokowym “Szklane Lniane” do dyspozycji publiczności były: replika samolotu ALBATROS, szybowiec “PIRAT” oraz ultralekki samolot SAMBA. Miłośnicy lotnictwa mieli okazję zasiąść za sterami ww. maszyn i poczuć się jak prawdziwi piloci. Nie brakowało także pamiątkowych zdjęć i spotkań z ich właścicielami.

Podniebne Show jakiego w Regionie jeszcze nie było!

Największą atrakcją wydarzenia były przeloty samolotów i replik historycznych nad niebem “Szklane Lniane”.
W trakcie wydarzenia publiczność mogła podziwiać zapierające dech w piersiach przeloty Józefa Źrebca samolotem AT 4, szybowców Aeroklubu Podkarpackiego w Krośnie oraz pięknych replik samolotów historycznych zespołu “Latające Repliki”.

Animacje i Warsztaty dla Dzieci

Organizatorzy “Skrzydeł Podkarpacia” nie zapomnieli o dzieciach. Na wydarzeniu nie zabrakło stref warsztatowych dla najmłodszych, które zostały przygotowane razem Fundacją GraTy oraz Aeroklubem Podkarpackim w Krośnie.
Rozgrywki na symulatorach, gry planszowe i turnieje na okularach VR, a także malowanie wymarzonego szybowca to tylko nieliczne z atrakcji dla dzieci.

Prelekcje tematyczne

Nieodłącznym elementem Skrzydeł Podkarpacia w “Szklane Lniane” są prelekcje ekspertów i wybitnych osobistości. Nie inaczej było w ostatnią niedzielę.
Podczas paneli dyskusyjnych swoją obszerną wiedzą podzielili się: kpt. Tomasz Kuliga z 8. Krakowskiej Bazy Lotnictwa Transportowego, dr Mariusz Niestrawski oraz dr hab. prof. nadzw. Andrzej Olejko.

Do niewątpliwego sukcesu wydarzenia przyczyniły się instytucje i podmioty zaangażowana w tegoroczne Skrzydła Podkarpacia, a są to: Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych – „Galicja”, Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne ” Galicja „, Bunkier Krosno, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „SAN” , Fundacja GraTy, Zespół Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica w Krośnie, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie, Aeroklub Podkarpacki Szkoła Lotnicza, Latające Repliki – P. Krzysztof Cwynar, Muzeum Podkarpackie w Krośnie, P. Józef Źrebiec, P. Grzegorz Wiśniowski oraz Grupa Artystyczna Inspiracja. Dziękujemy także partnerom medialnym oraz pasjonatom amatorom modelarstwa za udostępnienie eksponatów. Na wystawie pojawiła się kolekcja P. Juliana Zajdla oraz śp. Zbigniewa Sobolewskiego.

Organizator wydarzenia było Stowarzyszenie Życiowa Przestrzeń.

„Skrzydła Podkarpacia” to wydarzenie dofinansowane ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

materiały organizatora

 


24-06-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)