REKLAMA

Hokej na lodzie w cieniu innych sportów

Jest zima i teoretycznie głośno powinno być o zmaganiach na taflach lodu. Choć hokej na lodzie w Polsce niezmiernie cieszy się zainteresowaniem, to jednak nie potrafi przebić się przez popularność innych dyscyplin.

Piłka nożna, tenis, skoki narciarskie, czy siatkówka wygrywają starcie z hokejem, który ma w Polsce długą tradycję. Są takie regiony i miasta, gdzie drużyny hokejowe znaczą najwięcej jeśli chodzi o sporty drużynowe. Można wymienić choćby Oświęcim czy Sanok. Z jednej strony sport ten ma wiele atutów, ale z drugiej nie potrafi się przebić, zwłaszcza w Polsce. A rok 2020 i pandemiczne problemy jeszcze mocniej to uwidoczniły.

To miał być ciekawy rok dla hokeja

W Polsce miały się odbyć Mistrzostwa Świata w hokeju Dywizji IB. Impreza została odwołana i przeniesiona. Polska Hokej Liga także odczuła skutki przerwania sezonu, „zamrożenia” rozgrywek i sportu w ogóle. Kluby walczyły o przetrwanie, długo nie było wiadomo komu będzie dane zagrać w hokejowej elicie. Tygodnie przechodzące w miesiące bez meczów live mocno wszystkim doskwierały. Również rozgrywki NHL, czyli najlepszej ligi hokeja na świecie długo były w stanie zawieszenia. W USA zastanawiano się, jak dokończyć sezon z fazą play off, która jest przecież najważniejsza. Trudno i przeciwności nie brakowało, ale wydaje się, że najgorsze już za organizatorami.

W Polsce sezon w pełni, w USA dopiero ruszają

Sezon 2020/21 PHL trwa w najlepsze drużyny rozegrały ponad dwadzieścia kolejek. O swoje, czyli o byt w elicie walczą m.in. hokeiści STS Sanok. W NHL nowy sezon ruszy 13 stycznia. Każdy zespół rozegra 56 meczów w 116 dnia. Faza zasadnicza ma zakończyć się 8 maja, a najpóźniej w połowie lipca poznamy nowego mistrza. Tymczasowo zmieniono również podział na dywizje. Kibice hokeja w najlepszym wydaniu będą musieli się przyzwyczaić do zmian i wciąż do gry bez wypełnionych po brzegi hal w USA.

Co można obstawiać w hokeju na lodzie?

Mimo wszystko sport zawodowy powrócił na w miarę normalne tory, co cieszy kibiców, zawodników oraz… bukmacherów. Hokej na lodzie znów znalazł się w górnej części oferty najlepszych bukmacherów. Gracze mają możliwość wyboru wielu zakładów. Od długoterminowych na końcowe rozstrzygnięcia, po krótkoterminowe, czyli na dane mecze, a rozgrywek jest sporo, bo interesujące ligi to nie tylko NHL czy PHL, ale także rosyjska, czeska, niemiecka, czy skandynawskie. Oprócz klasycznych na zwycięzcę danego meczu , są także te dotyczące liczby bramek, wyniku w poszczególnych tercjach, różnicy w wyniku, kar nałożonych na zawodników, czy gry w przewadze. Jeśli ktoś mocno interesuje się hokejem, wie dużo o formie drużyn i zawodników, może spróbować swoich sił w poprawnym typowaniu.

Na co należy zwrócić uwagę chcąc obstawiać wyniki hokeja?

  • Na bramkarzy, na ich formę i fakt, kto będzie bronił w danym meczu, bo często są zmiany na tej pozycji z powodu dużego natężenia meczów. Od postawy bramkarza zależy bardzo wiele.
  • Na grę w przewadze. Statystyki kto często gra w przewadze, kto często „łapie” karne minuty to jedno. Istotny jest też procent wykorzystanych gier w przewadze lub umiejętne i skuteczne bronienie się w osłabieniu,
  • Na gospodarza. Przewaga własnej hali i tafli jest często kluczowa. Są drużyny, które u siebie radzą sobie dużo lepiej. Pandemia sprawiła, że mecze live toczą się przy pustych trybunach, co wytrąciło atut swojej hali.
  • Na fazę sezonu. Trenerzy często rotują składem, dają odpoczywać swoim gwiazdom, zwłaszcza przed decydującą fazą sezonu.

Jak widać hokej na lodzie to gra, która wymaga pewnego poziomu wiedzy, ale nie różni się za bardzo od tak masowej i popularnej piłki nożnej. Na pewno jest to sport szybszy, dynamiczniejszy i ma swoje atuty.

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

foto: shutterstock.com 
04-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook