Finałowe Międzynarodowe Loty Gołębi Pocztowych w Przysietnicy (ZDJĘCIA)
Pan Józef Wania już od 1975 roku zajmuje się hodowlą gołębi. To człowiek, który wkłada dużo serca i zdrowia w organizację zawodów w lotach gołębi pocztowych, które odbywają się cyklicznie w miejscowości Przysietnica. Wśród licznych nagród i medali w lotach gołębi pocztowych warto wymienić w szczególności zdobyty przez pana Józefa złoty medal podczas Olimpiady w RPA oraz brązowy podczas międzynarodowych lotów we Francji.
Pan Józef w Przysietnicy prowadzi „Międzynarodowy gołębnik”, w którym trenuje gołębie pocztowe w szczególności pod kątem orientacji w terenie. Poświęca też każdą wolną chwilę na ich przygotowanie do szeregu zawodów organizowanych podczas przyjętego sezonu lotów.
W ramach tegorocznych Finałowych Międzynarodowych Zawodów w Lotach Gołębi Pocztowych, które odbyły się w miesiącu wrześniu w Przysietnicy z udziałem zagranicznych reprezentacji pochodzących z Belgii, Holandii, Niemiec oraz Ukrainy uczestniczył Burmistrz Brzozowa Szymon Stapiński, Starosta Brzozowski Zdzisław Szmyd, Marta Częczek – Skarbnik Powiatu Brzozowskiego, Marek Wacek – Radny Powiatu Brzozowskiego i Stanisław Szarek – Członek Zarządu Powiatu, ponadto: Grzegorz Pietryka – Radny Rady Miejskiej w Brzozowie oraz Krzysztof Zubel – Sołtys wsi Przysietnica. Finałowy lot liczył 530 kilometrów i rozpoczął się od miejscowości Zgorzelec o godzinie 7:15. Pogoda w czasie rywalizacji z uwagi na silny wiatr północno – zachodni nie okazała się jednak łaskawa, czego efektem było dotarcie na metę w Przysietnicy jedynie jedenastu klasyfikowanych w limicie czasowym gołębi. Miano najlepszego lotnika zdobył Dariusz Bieniek, po którym uplasował się Paweł Święcicki z Łodzi i Jerzy Tarasiuk z Białej Podlaskiej. Konkurs drużynowy wygrał natomiast Jan Nowak z Rzeszowa.
Pan Józef Wania corocznie w okresie od 15 kwietnia do końca maja posiada pod swoją opieką liczną grupę przekazanych przez hodowców i właścicieli z całej Europy gołębi pocztowych, z którymi w tym czasie przeprowadza szkolenia oparte o przyjęty system szkolenia, który w głównej mierze koncentruje się na uwarunkowaniach psychicznych i fizycznych poszczególnych osobników. – Początkowo gołębie latają na dystansie trzech kilometrów, później kolejno dziesięć, dwadzieścia, czterdzieści, a kończąc na dystansie sześćdziesięciu kilometrów. Następnie odbywają się loty konkursowe tzn. walka o punkty, najlepszą drużynę, najlepszego lotnika – asa – dodał Pan Józef.
– Podczas każdych zawodów występuje mocna rywalizacja sportowa, która trzyma każdego uczestnika do końca w napięciu. Loty wymagają określonego planu, porządku jak również odpowiedniego regulaminu – dodał pan Józef, dzięki któremu miejscowość Przysietnica stała się rozpoznawalna i popularna w świecie gołębiowskim.
źródło: UG Brzozów
Tekst: D.Rz
Zdjęcia: Krzysztof Zubel
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz