REKLAMA

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Strażaka!

PODKARPACIE. 4 maja przypada Międzynarodowy Dzień Strażaka! Oficjalnie święto zostało ustanowione w 2002 roku, przez Sejm RP, przy nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (PSP) z 1991 roku. Dodany artykuł (art. 30a) formalnie ustanawia Dzień Strażaka.

W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.


foto (2): archiwum redakcji

Oficjalnie święto zostało ustanowione w 2002 roku, przez Sejm RP, przy nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (PSP) z 1991 roku. Dodany artykuł (art. 30a) formalnie ustanawia Dzień Strażaka. W Polsce świętuje w tym dniu zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna.

Uroczystości związane z obchodami są m.in. okazją do:

  • nominacji na wyższe stopnie oficerskie i aspiranckie,
  • wręczenia cywilnych odznaczeń dla wyróżniających się w służbie strażaków:
    – „za Długoletnią Służbę”,
    – „Za Zasługi dla Pożarnictwa”,
    – „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, również dla osób, które w sposób szczególny wspierały działalność ochrony przeciwpożarowej,
  • zaprezentowania sprzętu straży pożarnej i umiejętności strażaków.

Nierzadkim elementem oficjalnych uroczystości jest wręczenie wojskowego medalu „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, nadawanego przez Ministra Obrony Narodowej.

Po oficjalnych uroczystościach następuje część artystyczna, podczas której odbywają się konkursy lub zawody np. pomiędzy jednostkami pożarniczymi z różnych miast, w których biorą udział zarówno strażacy z Państwowej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej. Częstym akcentem jest udział młodzieży czy zespołów muzycznych.

źródło: Wikimedia Commons

Potencjał KSRG

– 504 jednostki ratowniczo-gaśnicze PSP

– 4 922 jednostek OSP włączonych do ksrg

– 3 zakładowe straże pożarne

– 1 zakładowa służba ratownicza

– 2 lotniskowe służby ratowniczo-gaśnicze

– 22 jednostki Wojskowych Straży Pożarnych

Gotowość operacyjna sił i środków KSRG, w szczególności dyspozycyjność, wyszkolenie i wyposażenie w sprzęt ratowniczy, umożliwia ich dysponowanie w trybie pilnym, według kryterium obszaru chronionego, tzn. niezbędnych sił i środków do likwidacji lub ograniczania powstałego nagłego zagrożenia, mogących przybyć na miejsce zdarzenia w najkrótszym czasie.

Według stanu sieci drogowej na koniec 2020 r. oraz danych z Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku procent populacji objętej 15 minutowym czasem dojazdu JOP wynosił 85,86%.

Odsetek interwencji ratowniczych, w których jednostka Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego dotarła na miejsce zdarzenia w czasie krótszym niż 15 minut wynosi: 85,01%.

Aktualny standard dobowej gotowości operacyjnej KSRG przedstawia się następująco:

1. W PSP – ok. 5 200 strażaków i ok. 5 400 samochodów ratowniczo- gaśniczych i specjalnych w 504 Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych KM (KP) PSP.

2. W 4 870 jednostkach OSP w KSRG – ok. 12 000 samochodów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych.


zdjęcie poglądowe

źródło: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

04-05-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)