REKLAMA

Czy ubezpieczenie AC ma sens?

Ubezpieczenie samochodu to jedna z pierwszych czynności, które powinieneś wykonać po zakupie nowego pojazdu. Mnogość rozwiązań, oferowanych przez firmy ubezpieczeniowe, może jednak zawrócić w głowie, szczególnie gdy jesteś młodym kierowcą bez doświadczenia. W tym tekście znajdziesz informacje, które pomogą Ci podjąć decyzję, czy autocasco jest polisą dla Ciebie.

Gdzie kupić dobre i tanie AC?

Ze względu na fakt, że autocasco, w przeciwieństwie do OC, jest nieobowiązkowe, w każdej firmie znajdziesz inny zakres ochrony. Właśnie dlatego wybór nowej polisy nie powinien być podyktowany chwilowymi emocjami. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z ogólnodostępnych narzędzi takich jak kalkulatory OC/AC oraz porównywarki ubezpieczeń. Wystarczy tylko, że wpiszesz kilka informacji o sobie, by po chwili mieć przed oczami całą listę najkorzystniejszych ofert, które będą spełniać Twoje indywidualne oczekiwania. Dlatego warto obliczyć składkę OC/AC na https://kalkulator.najtaniejuagenta.pl/kalkulator

Czym AC różni się od OC?

Jak już wcześniej wspominaliśmy – najważniejszą różnicą pomiędzy AC i OC jest to, że autocasco ma charakter nieobowiązkowy – to od Ciebie zależy, czy skorzystasz z tej polisy. AC obejmuje swoją ochroną pojazdy mechaniczne (auta, motocykle itp.). W ramach polisy możesz liczyć na odszkodowanie, gdy Twój pojazd zostanie uszkodzony podczas wypadku drogowego lub innego zdarzenia uwzględnionego w OWU (Ogólnych Warunkach Umowy). Ze względu na dobrowolny charakter AC, pamiętaj, że możesz dopasować zakres ochrony do Twoich potrzeb.

Poznaj podstawowy zakres ochrony AC

Kradzież – jeśli Twój pojazd zostanie skradziony, ubezpieczyciel wypłaci Ci stosowne odszkodowanie, które będzie zadośćuczynieniem za utratę samochodu.

Naprawy – uszkodzenia w nowych i często drogich samochodach z salonu mogą znacznie nadszarpnąć Twój domowy budżet. Jeśli wykupisz AC, ubezpieczyciel zwróci Ci poniesione koszty.

Zderzenie z innym pojazdem, przedmiotem lub zwierzęciem – tego typu zdarzenia często są powodem poważnych uszkodzeń, dlatego zadbaj, by Twoja polisa uwzględniała je wszystkie w OWU. Dobrym przykładem, który kwalifikuje się do wykorzystania środków z AC, jest ostatnie zderzenie samochodów w Strachocinie. Jeśli kierowcy byli objęci autocasco, naprawy szkód w ich autach zostaną pokryte przez ubezpieczyciela.

Działanie osób trzecich – stłuczone szyby, zarysowania i inne tego typu zdarzenia to codzienność, szczególnie na dużych osiedlach. Jeśli przydarzy Ci się coś takiego, możesz liczyć na odszkodowanie.

Działanie sił przyrody – podtopienia, burze, nawałnice, grad itp. nie muszą oznaczać dużych wydatków na naprawę. Z AC wszystkim zajmie się Twój ubezpieczyciel.

Kiedy Twoje AC nie zadziała?

Autocasco jak każda polisa ma pewne wyłączenia od odpowiedzialności. Najczęściej są to:

  • kradzież pojazdu wskutek niedbalstwa,
  • brak odpowiedniego zabezpieczenia przed kradzieżą,
  • udowodnienie, że podczas zdarzenia za kierownicą siedziała osoba bez prawa jazdy,
  • udowodnienie, że podczas zdarzenia kierowca był pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych,
  • brak rejestracji lub ważnych badań technicznych pojazdu.

Pamiętaj, że każdy ubezpieczyciel może dowolnie określać wyłączenia od odpowiedzialności. Właśnie dlatego niezbędne jest, byś przeczytał przed podpisaniem umowy OWU.

Co powinieneś wiedzieć po przeczytaniu tego tekstu?

  1. AC jest dobrowolne i każde towarzystwo, może swobodnie określać cenę oraz zakres ochrony polisy.
  2. Zwróć uwagę na warunki ochrony ubezpieczenia, które Cię interesuje.
  3. Dokładnie przeczytaj OWU i sprawdź, jakie wyłączenia od odpowiedzialności umieścił tam ubezpieczyciel.
  4. Porównaj oferty kilku ubezpieczycieli, a najlepiej skorzystaj z kalkulatorów OC/AC.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

21-07-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)