REKLAMA

Czy antyperspirant może kolidować z perfumami?

Chyba trudno znaleźć osobę, która zawsze pod ręką nie ma chociaż jednego antyperspirantu – ten produkt jest dla nas stałym elementem pielęgnacji ciała, dzięki czemu jesteśmy w stanie zachować świeżość i komfort przez cały dzień. Obecnie jednak na rynku pojawia się coraz więcej produktów z tej kategorii, ponieważ poszczególne marki robią wszystko, by odpowiedzieć na oczekiwania swoich konsumentów. Jednym z kryteriów, który może być dla nas istotny przy zakupie antyperspirantu, jest jego zapach. Czy możemy go swobodnie łączyć z dowolnymi perfumami?

Skład antyperspirantów

Zanim przejdziemy ściśle do głównej kwestii, jaką jest zapach produktów przeciwdziałających poceniu, warto przyjrzeć się bliżej ich składowi w nieco szerszej perspektywie. Antyperspiranty, by mogły faktycznie działać, muszą zawierać określone związki chemiczne. Wnikają one w naskórek, a tam trafiają do gruczołów potowych w celu ich tymczasowego zwężenia. Tym samym ilość powstającego potu zostaje znacząco zredukowana – a właśnie to sprawia, że antyperspirant jest skuteczny. W chwili, gdy zmyjemy kosmetyk ze skóry, gruczoły zostają ponownie odblokowane, dlatego konieczna jest reaplikacja, jeżeli zależy nam na dalszej ochronie.

Substancjami zapobiegającymi poceniu bardzo często są sole glinu, które bywają też potocznie określane jako sole aluminium. Rzeczywiście wykazują one skuteczne działanie, które umożliwia zmniejszenie ilości potu wydostającego się na powierzchnię skóry. Ponieważ jednak wiele się mówi o potencjalnym niebezpieczeństwie wynikającym ze stosowania tych składników (są podejrzewane o właściwości rakotwórcze), coraz częściej są zastępowane przez inne. Możemy tutaj wyróżnić tlenek magnezu, ałun czy aluminę.

Oprócz tego istotną częścią składu antyperspirantów są substancje bakteriobójcze. Warto bowiem wiedzieć, że pot z natury jest bezwonny, nawet pomimo tego, że zawarte są w nim efekty uboczne przemiany materii. Przykra woń powstaje dopiero po tym, jak wilgoć pojawi się na powierzchni skóry, ponieważ pot wchodzi w interakcję z przebywającymi tam bakteriami. W związku z tym antyperspirant chroni również przed nieprzyjemnym zapachem.

Dodatkowo każdy antyperspirant może, ale nie musi zawierać kompozycje zapachowe, do tego coraz częściej producenci decydują się na zawarcie w formule składników pielęgnujących, takich jak gliceryna, alantoina czy wyciąg z aloesu. Pozwala to ukoić skórę i zadbać o to, by była ona miękka i gładka.

Czy zapach antyperspirantu jest istotny?

Jak już zostało wspomniane, antyperspiranty dość często zawierają ściśle opracowane kompozycje zapachowe. To właśnie one są główną cechą, która odróżnia kosmetyki dla mężczyzn od tych dla kobiet. W męskich antyperspirantach często są to nuty skórzane czy drzewne, z kolei w damskich – kwiatowe. Oczywiście dobór zapachu jest absolutnie kwestią indywidualną, uzależnioną wyłącznie od naszego gustu.

Czy jednak trzeba wziąć zastosowaną kompozycję zapachową pod uwagę, jeżeli chcemy, by antyperspirant komplementował nasze perfumy? Niekoniecznie. Zdecydowana większość dostępnych aktualnie antyperspirantów nie posiada zbyt intensywnej woni, zazwyczaj zapach jest bardzo delikatny i po jakimś czasie wyczuwalny jedynie wtedy, gdy zbliżymy nos do miejsca, w którym preparat został zaaplikowany. Tym sposobem antyperspirant nie musi być swoistym uzupełnieniem perfum, ponieważ nie będzie z nimi przesadnie kolidował, choć oczywiście możemy dobrać oba produkty w taki sposób, by pasowały do siebie pod względem wykorzystanych nut zapachowych. Może się to chociażby przełożyć na większą pewność siebie, dlatego jest to kwestia do rozważenia.

Czy istnieją antyperspiranty bezwonne?

Jak najbardziej! Jeżeli nie chcemy sobie zawracać głowy wyborem antyperspirantu pod względem zapachu, możemy po prostu postawić na kosmetyk całkowicie go pozbawiony. Taki wariant jest zresztą szczególnie polecany osobom ze skórą wrażliwą oraz skłonną do alergii, jako że to właśnie kompozycje zapachowe – szczególnie gdy są syntetyczne – są częstym powodem występowania reakcji alergicznych.

p24.pl_1

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

06-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook