REKLAMA

Chcesz wziąć kredyt na 15 tys.? Sprawdź, gdzie jest najtaniej

Czasami potrzebujemy kredytu na przysłowiowe waciki. Innym razem nagła potrzeba finansowa jest nieco większa, a prawdopodobnie i znacznie bardziej pilna. Dlatego też zawsze warto wiedzieć, jak wziąć kredyt gotówkowy i nie przepłacić za odsetki i prowizję. Formalności nie są straszne, ale na kilka kwestii powinniśmy zwrócić większą uwagę. Prezentujemy to na przykładzie kredytu na 15 tys.

Jak wziąć kredyt gotówkowy? Co jest do tego potrzebne?

W pierwszej połowie 2020 roku, ze względu na stan pandemii ogłoszony przez WHO, kredyty gotówkowe nie były przyznawane przez banki już tak chętnie jak wcześniej. Mimo to wzięcie kredytu na 15 tys. zł nie graniczy z cudem. Świadczy o tym fakt, że już w sierpniu banki udzieliły zaledwie 30,1% mniej kredytów gotówkowych niż przed rokiem. Jak otrzymać takie świadczenie i nie znaleźć się w grupie osób, które nie mają na finansowanie żadnych szans?

Przede wszystkim, kredyt gotówkowy jest jednym z najbardziej powszechnych produktów finansowych. Oferują go praktycznie wszystkie banki, czasami pod nazwą kredytu, znacznie częściej jako zwyczajną pożyczkę. Nie ma miesiąca, aby któraś z instytucji nie ogłosiła atrakcyjnej promocji, czasowej obniżki prowizji lub innej zachęty do wzięcia kredytu na preferencyjnych warunkach.

Więcej możesz dowiedzieć się z https://ofin.pl

Aby dostać pieniądze, musimy mieć zdolność kredytową. Bank udzieli nam wsparcia tylko wtedy, kiedy z analizy naszych zarobków, sytuacji finansowej oraz historii kredytowej wyłania się obraz człowieka będącego w stanie regularnie spłacać zadłużenie. W przypadku kredytów gotówkowych na dowolny cel to właściwie jedyny warunek, aby uzyskać potrzebną nam sumę od ręki.

Jeżeli mamy w danej instytucji konto, wniosek o kredyt złożymy za pośrednictwem konta elektronicznego lub aplikacji mobilnej. Jeśli nie współpracowaliśmy jeszcze z wybranym bankiem lub chcemy zrobić to na miejscu, na wizytę powinniśmy wziąć dowód osobisty oraz zaświadczenie o dochodach. Ponadto warto mieć ze sobą wyciąg z konta za poprzedni kwartał, co ułatwi bankowi potwierdzenie naszej zdolności do regularnego spłacania rat.

Nie obejdzie się bez BIK/BIG czy KRD. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt na 15 tys. zł?

Kiedy złożymy w banku wniosek o kredyt, jego pracownicy rozpoczynają analizę naszej zdolności kredytowej. W przypadku kredytów gotówkowych proces ten trwa zazwyczaj bardzo krótko. Polega na podliczeniu naszych zarobków oraz stałych kosztów (czynsz, utrzymanie, spłacane zadłużenie itp.), co przekłada się na obraz obecnej sytuacji finansowej klienta. Następnie wniosek rozpatruje się w kontekście historii kredytowej i sytuacji życiowej kredytobiorcy. Czego dokładnie powinniśmy się spodziewać na tym etapie?

Przede wszystkim zostaniemy sprawdzeni w bazach takich jak BIK/BIG czy KRD. Pozwoli to kredytodawcy na wgląd w naszą higienę finansową i ewentualne problemy ze spłatą wcześniejszych zobowiązań. Pracownicy banku mogą ponadto zadzwonić do pracodawcy, aby potwierdzić naszą sytuację zawodową. Pod uwagę wezmą również takie cechy jak wiek, stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu, wykształcenie czy stanowisko w pracy. Wszystkie one wpłynąć mogą w końcu na zdolność do spłaty kolejnych rat.

Co zrobić, jeżeli potrzebujemy pieniędzy, a nasza historia w bazach dłużników pozostawia wiele do życzenia? Niestety, w takim przypadku bank może odmówić nam kredytu. Będziemy wówczas skazani na pożyczki bez baz, znacznie wyżej oprocentowane ze względu na większe ryzyko pożyczkodawcy. Dlatego też o scoring kredytowy warto zadbać odpowiednio wcześniej, regulując na bieżąco zadłużenia i utrzymując zrównoważony budżet.

Na jakie kwestie zwrócić uwagę, gdy chcemy pożyczyć pieniądze z banku?

Nieskomplikowane formalności, które niosą za sobą nawet najtańsze kredyty gotówkowe, mogą osłabić naszą czujność. O ile w przypadku banków nie powinniśmy się spodziewać wpadnięcia w spiralę długów przez kruczki w umowie kredytowej, tak warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad, które pomogą nam zaoszczędzić sporo pieniędzy nawet przy kredycie na zaledwie 15 tys.

Zastanawiając się nad konkretnymi propozycjami banków, musimy zdawać sobie sprawę z realnego kosztu kredytu. Kiedy myślimy o dodatkowym finansowaniu, zwracamy uwagę przede wszystkim na niskie oprocentowanie pożyczonego kapitału. Późniejsza rata kredytu składała będzie się tymczasem także z innych kosztów. Dlatego też warto zwracać uwagę na tak zwane RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Wskaźnik ten podpowie nam, ile kredyt kosztuje nas w skali rocznej wraz z prowizją oraz innymi opłatami, takimi jak chociażby ubezpieczenie.

Trzeba mieć przy tym świadomość, że nie jest on wskaźnikiem idealnym. Na jego wysokość wpływa przede wszystkim długość spłaty. Szybko zwrócony kredyt na 15 tys. będzie miał RRSO nieporównywalnie większe niż przy rozłożeniu go na kilkadziesiąt miesięcy. W tym drugim przypadku płacone co miesiąc odsetki dadzą jednak w ogólnym rozrachunku sporo większą kwotę. Pożyczając pieniądze z banku musimy więc uważać, aby perspektywa niskich rat nie przesłoniła nam chłodnej kalkulacji.

Z drugiej strony nie najlepszym pomysłem jest też przeszacowywanie własnych możliwości finansowych. Kiedy w pogoni za jak najmniejszymi odsetkami poprosimy bank o wysokie raty, perturbacje finansowe mogą doprowadzić do sytuacji, w której nie będziemy w stanie spłacać ich na bieżąco. Wówczas zwrócimy się do instytucji finansowej o następną pożyczkę lub konsolidację długów, a to kosztowało będzie nas kolejną prowizję.

Warto wiedzieć, że przy wcześniejszej spłacie kredytu liczyć możemy na odzyskanie części kosztów pozaodsetkowych. Lepiej więc rozłożyć kredyt na większą liczbę rat, a w przypadku posiadania nadwyżki gotówki uregulować zobowiązanie przed czasem. Sprawi to, że zaoszczędzimy nieco pieniędzy. Jednocześnie nie będziemy narażali się na potrzebę wzięcia kolejnego kredytu, tym razem na spłatę bieżących zobowiązań.

Ile kosztować będzie nas kredyt na 15 tys.? Różnice pomiędzy bankami są spore

Koszt kredytu, a w szczególności jego części pozaodsetkowej, zależy od wielu czynników. Również od kwoty, którą chcemy pożyczyć. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, wysokość kredytu gotówkowego nie może przekroczyć 255 000 zł, więc scharakteryzowane powyżej koszty kredytu takie jak prowizja mogą nas kosztować naprawdę sporo. Na całe szczęście przy niższych kwotach nie będą one tragicznie wysokie.

Ze względu na obecne wartości stóp procentowych, w większości banków oprocentowanie kredytu gotówkowego wynosi 7,2%. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku spłacać będziemy łączną kwotę o takiej samej wartości. Wiele zależy od naszej zdolności kredytowej, wcześniejszej relacji z bankiem czy potencjalnego ubezpieczenia, mogącego obniżyć prowizję do zera.

Orientacyjny koszt pożyczki na 15 tys. na stronie internetowej każdego z banków pomoże nam wyliczyć specjalny kalkulator. Kiedy z niego korzystamy, musimy zdawać sobie sprawę, że instytucje finansowe lubią ukrywać poszczególne informacje. W szacunkach zdarza im się pominąć informacje o wysokości prowizji albo podawać RRSO tylko dla reprezentatywnej oferty.

Dlatego na podstawie dostępnych informacji sami musimy dojść do tego, jaka będzie całkowita kwota do spłaty. Przy kredycie zaciąganym na 48 miesięcy różnica pomiędzy poszczególnymi ofertami przekracza 1200 zł! Dokładne sprawdzenie każdej liczby podawanej w orientacyjnych szacunkach może więc oznaczać sporą oszczędność.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

13-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook