REKLAMA

BRZOZÓW: Debata społeczna z seniorami Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Bezpieczeństwo seniorów było tematem debaty w I Liceum Ogólnokształcącym w Brzozowie, która odbyła się we wtorek. Policjanci zaprosili seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku i zorganizowali to spotkanie z myślą o nich i stałym podnoszeniu ich świadomości.

W trosce o rodziców, dziadków i samotnych sąsiadów przypomniano, że oszuści cały czas działają, modyfikują swoje metody i wykorzystują łatwowierność seniorów. Debatę społeczną otworzył I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Brzozowie – mł. insp. Wojciech Twaróg.

W  I Liceum Ogólnokształcącym w Brzozowie policjanci spotkali się z seniorami Uniwersytetu Trzeciego Wieku by porozmawiać o ich bezpieczeństwie. Debata miała na celu przede wszystkim podnieść świadomość seniorów i ostrzegać o oszustach, którzy działają bez skrupułów i mogą zapukać również do naszych drzwi. Policjanci przestrzegali przed oszustami, którzy podają się za policjanta, wnuczka czy też funkcjonariusza CBŚP.

Prelegenci opowiedzieli także o najnowszych metodach działania przestępców. Ciągle zmieniające się sposoby wyłudzania pieniędzy powodują, że coraz częściej pojawiają się nowe metody oszustw, np. przy użyciu aplikacji na telefon. Funkcjonariusze apelowali o zachowanie szczególnej ostrożności w takich sytuacjach i nieinstalowanie aplikacji, jeśli ktoś nas do tego namawia lub pochodzą one z nieznanego źródła.

Podczas debaty, omówiono działania edukacyjne podejmowane przez funkcjonariuszy Policji, których celem jest zapobieganie wzrostowi ilości zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu, życiu i zdrowiu seniorów. Omówino także zagrożenia związane z przestępczością pospolitą – zagrożenia i przestępstwa, których ofiarami najczęściej stają się osoby starsze.

Podjęto też temat roli dzielnicowego, jako policjanta „pierwszego kontaktu” i jego wpływu na wzrost poziomu bezpieczeństwa. Wspomniano także o nowych przepisach ruchu drogowego oraz przypomniano zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Poruszono również zagadnienie, jakim jest działanie aplikacji: „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” i „Moja Komenda”. Zebranym osobom przypomniano sposób działania aplikacji, a także zwrócono ich uwagę na fakt, iż jest to łatwy sposób na bardzo szybki kontakt z policjantami.

 

Z uczestnikami debaty spotkali się funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie:

mł. insp. Wojciech Twaróg – I Zastępca Komendanta Powiatowego w Brzozowie,  podinsp. Marek Śliwiński  – p.o. Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego, asp. szt. Janusz Korfanty – p.o. Specjalista Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego,
mł. asp. Łukasz Adamski – funkcjonariusz Referatu Ruchu Drogowego 
oraz asp. Joanna Baranowska – p.o. rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Brzozowie.

Seniorom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Brzozowie towarzyszyła Prezes – Ewa Toczek.

Dzięki uprzejmości Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jasienicy Rosielnej wypożyczono na czas debaty –  alkogogle.

Podczas debaty, uczestnicy przedstawili zagrożenia, jakie występują w ich najbliższym otoczeniu. Seniorzy zasygnalizowali swoje problemy i oczekiwania w zakresie poprawy bezpieczeństwa. Zostaną one wzięte pod uwagę podczas codziennej służby policjantów.


28-11-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.