REKLAMA

Błyskawice Rugby Rzeszów wracają do rywalizacji w Mistrzostwach Polski!

RZESZÓW / SPORT. Ponad 5 miesięcy czekały zawodniczki na wznowienie rozgrywek Mistrzostw Polski Kobiet U16 w rugby 7. W cyklu startują Błyskawice Rugby Rzeszów, jedyna drużyna z podkarpacia. To drugi sezon zawodniczek występujących na co dzień w czarnych strojach w rozgrywkach Mistrzostw Polski. Poprzedni ukończyły na piątym miejscu, sensacyjnie zajmując trzecie miejsce w finałowym turnieju w Łodzi.

Sezon 2022/2023 nie zaczął się dobrze dla Błyskawic. Występy poniżej oczekiwań w Lublinie i Częstochowie sprawiły, że obecnie młode rzeszowianki zajmują siódme miejsce w ośmiozespołowej stawce. Zdaniem trenera Jakuba Sieradzkiego w drużynie drzemie potencjał na grę o medale Mistrzostw Polski:

Mamy bardzo młody zespół, większość zawodniczek to rocznik 2009 i 2008, czyli odpowiednio dwa i rok młodsze niż limit wiekowy, ale trzon drużyny tworzą dziewczyny, posiadające odpowiednie umiejętności i charakter, reprezentantki Polski w kategorii do lat 16. Mimo, że jesień była w naszym wykonaniu poniżej możliwości, wierzę że wrócimy do dobrej gry. Rugby nie jest grą przypadków, a jest grą mądrej i ciężkiej pracy, którą wykonaliśmy w zimie. Rywalki też nie spały, więc jestem ciekaw jaki będzie rezultat rywalizacji”.

W sobotę 22 kwietnia 2023 r. rozegrany zostanie III Turniej Mistrzostw Polski Kobiet w rugby 7 na stadionie w Trzcianie, start zawodów o godz. 10:00, wstęp jest wolny. Na zawodach pojawią się drużyny z Krakowa, Częstochowy, Lublina i dwie z Łodzi. Błyskawice zagrają w grupie A z Juvenią Kraków, liderem rozgrywek, oraz Venol Atomówkami Łódź, obecnie na 3 miejscu. Kapitanka drużyny Patrycja Podlesiecka mówi wprost:

Jesteśmy wkurzone tym co pokazałyśmy jesienią. Miałyśmy szanse i w Lublinie, a szczególnie w Częstochowie zająć dobre miejsca, a za każdym razem brakowało nam skuteczności i mądrej gry. Rugby to twardy sport, pełen walki fizycznej, biegania, a przede wszystkim determinacji. I wszystkie dziewczyny z drużyny muszą o tym pamiętać, aż do ostatniego gwizdka, bo rugby to przede wszystkim sport zespołowy, samemu nic się nie osiągnie”.

Rzeszowianki to fantastyczne zawodniczki, które budują tradycję rzeszowskiego rugby.

Dwa lata temu powstał w naszym klubie pomysł żeby szkolić dziewczyny. Przyznam szczerze, że nikt o tym nie myślał jak zaczynaliśmy, czyli w 2019. My trenerzy, wpadliśmy w pułapkę stereotypów i byliśmy przekonani, że rugby to sport dla chłopców czy mężczyzn. Pokazywaliśmy rugby w szkołach podczas zajęć z wychowania fizycznego, szukaliśmy zawodników różnymi sposobami i pojawiły się dziewczyny. Do dwunastego roku życia dziewczyny trenują razem z chłopakami, potem zaczyna się podział, choć jeszcze w U14 można mieć mieszaną drużynę. Zawodniczki rosły a my stanęliśmy przed dylematem czy im podziękować czy podjąć rękawicę. Myślę, że każdy trener zachowałby się tak samo, jeśli jest zawodnik, który chce pracować, trzeba zrobić wszystko aby stworzyć drużynę. Tak powstały Błyskawice” – opisuje genezę powstania drużyny trener Sieradzki.

Warto śledzić poczynania młodych rugbistek z Rzeszowa, bo rugby to niezwykle popularny sport na świecie, a obecnie obserwujemy jego rozkwit w Polsce. Jak zapowiadają trenerzy, oprócz męskiej, niedługo zobaczymy również seniorską drużynę kobiet.

Cały czas szukamy nowych zawodniczek, czasem trzeba je wyciągnąć ze szkoły, czasem przyjdą same albo z koleżanką. Najważniejsze żeby były nastawione na pracę i dobrą zabawę. Łatwo można nas znaleźć, wystarczy wpisać Rugby Rzeszów w przeglądarkę albo na Instagramie” – mówi Sieradzki.

Kapitanka Błyskawic dodaje:

Zapraszamy dziewczyny do trenowania z nami. Dobra kandydatka musi być odważna, mieć silny charakter i dobrze się komunikować. Gry w rugby da się nauczyć”.

III Turniej Mistrzostw Polski Kobiet U16 w rugby 7, sobota, 22.04.2023 r., godz. 10:00, stadion w Trzcianie.

 

źródło: Materiały nadesłane


20-04-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)