REKLAMA

Bądźmy czujni! Próby oszustwa w regionie

POWIAT BRZOZOWSKI. Telefony od osób podających się za krewnych lub funkcjonariuszy policji do osób starszych z prośbą o pieniądze, to klasyczna metoda wyłudzeń, stosowana przez oszustów. Seniorzy, chcąc pomóc swoim najbliższym są w stanie przekazać naciągaczom oszczędności całego życia. Na szczęście dwoje mieszkańców Haczowa zachowało czujność i nie dało się oszukać.

policyjne działania profilaktyczne stale skupiają się na ostrzeganiu i edukowaniu o tym, że fałszywy telefon może zagrozić naszym oszczędnościom. Metoda wyłudzeń „na krewnego” ciągle stosowana jest przez oszustów i najczęściej wobec osób starszych. Dlatego bądźmy czujni i zawsze zweryfikujmy otrzymane w ten sposób informacje, np. przez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny, zanim przekażemy komuś pieniądze.

I taką czujnością wykazało się dwoje mieszkańców Haczowa (pow. brzozowski). Pierwszy z telefonów odebrała 74-letnia kobieta, kolejny 67-letni mężczyzna. Schemat działania przestępców w obu przypadkach był podobny. Do mieszkańców dzwoniła osoba, która informowała o spowodowanym wypadku ich najbliższych i potrzebie zebrania pieniędzy. Na szczęście zgłaszający nabrali podejrzeń i nie dali się oszukać. Swoje podejrzenia zweryfikowali u innych członków rodziny, a następnie o próbie oszustwa poinformowali Policję.

W trakcie rozmów ze swoimi bliskimi przypominajmy o konieczności wspólnego dbania o bezpieczeństwo, ustalmy zasady kontaktu ze sobą, czy wzajemnej pomocy, tak aby oszuści nie mogli wprowadzać ich w błąd i narazić na szkodę. Zachowanie ostrożności, pozwoli uchronić seniorów przed utratą oszczędności.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy jak najszybciej powiadomić Policję (po uprzednim rozłączeniu się z rozmówcą) dzwoniąc pod numer 112.

źródło: KPP Brzozów

07-10-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)