REKLAMA

Autobusy wracają do gmin i powiatów. Wojewoda Ewa Leniart przyznała bieszczadzkim samorządom 6,5 mln zł!

BIESZCZADY / PODKARPACIE. 6,5 mln zł przekazała Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki Bieszczadzkiemu Związkowi Komunikacyjnemu w Ustrzykach Dolnych na transport publiczny. To zasadnicza zmiana na mapie komunikacyjnej Bieszczadów, gdyż w poprzednich dekadach transport publiczny był stopniowo likwidowany, aż Bieszczady stały się wykluczone komunikacyjne. Teraz wraca normalność.

Dorota Mękarska

Do kwoty 6,5 mln zł samorządy dołożą ponad 1 mln zł. Za te pieniądze będzie obsługiwanych komunikacyjnie 10 gmin (Czarna, Lutowiska, Ustrzyki Dolne, Olszanica, Solina, Lesko, Baligród, Cisna, Komańcza, Zagórz) oraz powiaty leski i bieszczadzki.

Prace nad systemowym powrotem komunikacji publicznej w Bieszczady trwały prawie 2 lata. W tym roku te zabiegi zostały uwieńczone sukcesem.

Bartosz Romowicz. Foto: archiwum prywatne

Trochę to zdrowia i czasu kosztowało. To będzie nowy wymiar komunikacji – podkreśla Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych i przewodniczący BZK, tłumacząc dokładniej co ma na myśli. – Mieszkańcy nawet bardzo odległych miejscowości bieszczadzkich będą mogli dostać się bez problemu do największego węzła komunikacyjnego na naszym terenie, czyli do Sanoka. Skończył się czas, że nie można było wyjechać z Bandrowa, czy innej małej bieszczadzkiej miejscowości, bo siatka połączeń jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. Podkreślam, że nie uruchamiamy połączeń do dużych miast, do Rzeszowa, czy Przemyśla, ale uruchamiamy linie, dzięki którym będzie można przesiąść się na inne połączenie, bez długiego oczekiwania na autobus. Nie wierzyłem, że otrzymamy całą wnioskowaną kwotę, bo wiedzieliśmy, ile jest wniosków i jaka pula pieniędzy. Nie wiem, jak to pani wojewoda podzieliła, ale bardzo jej za to dziękujemy.

W równie entuzjastycznym tonie wypowiadają się inni samorządowcy.

Marek Andruch. Foto: archiwum

Mamy to! Wspaniała wiadomość dla mieszkańców całego regionu – taką informacje przekazał w mediach społecznościowych Marek Andruch, starosta bieszczadzki.

Ernest Nowak. Foto: UMiG Zagórz

Wspólne działania dziesięciu bieszczadzkich gmin, powiatu bieszczadzkiego oraz leskiego zaowocowały przyznaniem ogromnej rządowej dotacji w wys. 6,5 mln złotych na organizację transportu publicznego. Ten projekt znacznie przyczyni się do poprawy połączeń autobusowych z gminy Zagórz do Sanoka i Leska – napisał Ernest Nowak, burmistrz miasta i gminy Zagórz.

drm

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Bieszczady czekają na 6,5 mln zł na komunikację autobusową. Jak wojewoda rozdzieli pieniądze?


grafika poglądowa / foto wojewoda Ewa Leniart: PUW Rzeszów

30-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)