REKLAMA

INTERWENCJA: Woda niezdatna do picia. W źródełku wykryto bakterie grupy coli (VIDEO, FOTO)

SANOK / PODKARPACIE. Pod koniec maja przy źródełku, które wypływa przy ulicy Chrobrego w Sanoku (w kierunku na Liszną) pojawiła się tabliczka "UWAGA! WODA NIEZDATNA PICIA". Osoby, które korzystają z tej wody specjalnie się tym ostrzeżeniem nie przejęły. Jednak, o zbadanie tej sprawy poprosiła nas Internautka.

Czytelniczka zastanawia się:

- Czy postawiona tabliczka nie ma po prostu zniechęcić ludzi do pobierania wody. Często we wspomnianym miejscu robiło się tłoczno. A może miasto nie chce przeprowadzać badań wody? Taniej jest jednorazowo ustawić taką tablice informacyjną - pisze w mailu.

Po odpowiedzi na wyżej postawione pytania udaliśmy się do Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami w Urzędzie Miasta Sanoka.

- Badania wody ze źródełka przy ul. Chrobrego na zlecenie Gminy Miasta Sanoka wykonała w maju bieżącego roku Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie Dział Laboratoryjny w Sanoku. Z uwagi na pojawienie się w wodzie bakterii grupy coli pod koniec maja przy źródełku została zamontowana tablica informująca, że woda jest niezdatna do picia - informuje Aneta Kończak-Kucharz, naczelnik wydziału.

Koszt jednorazowego badania wynosi 229 zł. Nie chodzi jednak tu o pieniądze. Zresztą naczelnik zapewnia nas, ze Urząd Miasta będzie badał wodę raz na kwartał.

- Przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców, którzy mimo wszytko chętnie korzystają z tego źródełka. W przypadku poprawy jakości wody tablica, która obecnie znajduje się przy ujęciu zostanie zdemontowana - dodaje pani naczelnik.

Mieszkańcy Sanoka i okolic przyjęli to źródełko za miejsce poboru wody pitnej. Dodajmy jednak, że jak podkreśla sanocki magistrat, w przeszłości woda była badana na zlecenie urzędu, ale wyłącznie w zakresie podstawowych badań chemicznych i bakteriologicznych. Nie zlecano nigdy badań potwierdzających skład mineralny wody.

Kolejne badania wody mają zostać przeprowadzone jeszcze w lipcu.

red.ZOBACZ RÓWNIEŻ:

POWIAT SANOCKI: Za co odpowiada wicestarosta Wacław Krawczyk? (FILM)


2018-07-10 13:28:45