REKLAMA

Modlitwa i światła pamięci

TREPCZA  /PODKARPACIE. Przy kamiennym obelisku WOŁYŃ 1943 w parku „Kwitnąca Akacja” w najbliższą środę /11 VII br/ zaplanowana została krótka modlitwa wieczorna o Boże miłosierdzie. Początek spotkania o godz. 19,45 . W tym dniu mija równe 75 lat tragicznych wydarzeń zwanych „rzezią wołyńską”.

Przez całe dziesięciolecia prawda o tej zbrodni była zapomniana albo przemilczana. Przechowywano ją głównie w rodzinach, które wtedy doświadczyły „hetakomby” nienawiści, mimo że wcześniej oba narody przez całe wieki żyły w pokoju i wzajemnym szacunku. Prawdę o tych tragicznych wydarzeniach przybliża emitowany w niedzielny wieczór film „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzewskiego. Warto pamiętać, że niektóre z jego scen min. „pogrzebu Polski” kręcone były w sanockim skansenie.

Oby już nigdy w historii narody słowiańskie nie zadawały sobie bólu, jakiegokolwiek cierpienia czy przelewu krwi, lecz na fundamencie historycznej prawdy szukały dróg pokoju, porozumienia i współpracy. Naszym obowiązkiem jest modlitwa i pamięć, a nie chęć zemsty czy odwetu. Kamieniem milowym w trudnym dziele pojednania Polaków i Ukraińców była wizyta Papieża Jana Pawła II w Kijowie oraz Lwowie i wypowiadane słowa zachęty do przełamywania wzajemnych uprzedzeń. Rozpoczętemu wtedy dziełu pojednania jako Święty zapewne błogosławi z „okien” domu Ojca.

/pr/

[caption id="attachment_332548" align="aligncenter" width="740"]
FOTO: W czasie roku szkolnego dla uczniów miejscowej szkoły przystanek przy obelisku staje się lekcją historii w „plenerze”[/caption]

 

2018-07-10 08:45:51