REKLAMA

75-latka z powiatu sanockiego straciła 40 tys. złotych! Oszustwo na „prokuratora”

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. Oszuści cały czas szukają nowych metod lub modyfikują dotychczas wykorzystywane, aby skutecznie wyłudzać pieniądze. Przestępcy posługują się podstępem i podszywają się pod funkcjonariuszy. 75 -letnia mieszkanka powiatu sanockiego straciła ponad 40 tys. złotych. Sprawca podając się za prokuratora, telefonicznie poinformował seniorkę o rzekomej akcji, której celem było uchronienie jej oszczędności.

Oszuści działający metodą na „policjanta” czy „prokuratora” zawsze proszą o dochowanie tajemnicy twierdząc, że jest to główny warunek powodzenia akcji. Tak samo było i tym razem. Do jednej z mieszkanek powiatu sanockiego zadzwonił telefon. Mężczyzna w słuchawce przedstawił się z imienia, nazwiska oraz z pełnionej funkcji „prokuratora” nadzorującego prowadzoną właśnie akcję. „Prokurator” ostrzegł przed oszustami, którzy z konta kobiety mogą ukraść pieniądze. Podał również pełną instrukcję w jaki sposób kobieta ma zabezpieczyć swoje pieniądze. Według oszusta jedyną bezpieczną metodą uratowania oszczędności było wypłacenie ich i przekazanie wysłanemu na miejsce rzekomemu policjantowi. Fałszywy prokurator do czasu zakończenia akcji utrzymywał z kobietą stały kontakt telefoniczny.

Kobieta wykonywała przekazywaną przez oszusta instrukcję. 75-latka przekazała rzekomemu policjantowi, który został wysłany przez fałszywego prokuratora pieniądze w kwocie ponad 40 tys. złotych. Były to pieniądze z zaciągniętego kredytu oraz oszczędności seniorki. Na tym jednak przestępcy nie poprzestali. Oszuści dopytywali kobietę o pieniądze z lokaty, które mieszkanka powiatu sanockiego miała wybrać w kolejnych dniach.

Po pewnym czasie seniorka przyszła do sanockich policjantów, aby sprawdzić, czy rzeczywiście taka akcja jest prowadzona. Niestety w komendzie dowiedziała się, że stała się ofiarą oszusta. Zgłoszenie się kobiety do komendy Policji zapobiegło ewentualnej utracie kolejnych pieniędzy. Funkcjonariusze wyjaśnili pokrzywdzonej, że została oszukana, a sposób działania sprawcy to tzw. oszustwo na „prokuratora” i „policjanta”. Policjanci zajmują się teraz dalszym wyjaśnieniem sprawy.

Policjanci nadal przestrzegają przed tym zagrożeniem, apelujemy o rozwagę i ostrożność. Przypominamy, że funkcjonariusze nigdy nie żądają od nikogo pieniędzy. Nie proszą też o ich przekazanie innej osobie, przelanie na jakieś konto oraz pozostawienie w umówionym miejscu. Funkcjonariusze apelują również do bliskich osób starszych, by mówili im o zagrożeniach ze strony takich oszustów i ustalili sposób postępowania w podejrzanych sytuacjach. Osoby starsze i samotnie mieszkające są szczególnie narażone na próby oszustwa na tzw. „wnuczka” czy „policjanta”. Radzimy, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości sprawdzić wiarygodność rozmówcy i niezwłocznie powiadomić Policję.

źródło: KPP Sanok

zdjęcie poglądowe

12-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)