5 porad i wskazówek dotyczących finansów osobistych, które pomogą Ci się wzbogacić
1. Wydawaj mniej niż zarabiasz
Wydaję się to oczywiste, lecz bardzo często wielu Polaków pracujących w pełnym wymiarze godzin żyje od wypłaty do wypłaty. W szczególności, że wszyscy wiemy, że powinniśmy wydawać mniej niż zarabiamy, dużo trudniej jest to zrobić.
Zacznij od analizy wszystkich swoich wydatków. Możesz to zrobić korzystając z bezpłatnych, dostępnych aplikacji do finansów osobistych.
2. Naucz się budżetować
Planowanie budżetu nie jest trudne i nie oznacza, że musisz przestać robić rzeczy, które lubisz. Popularnym i skutecznym sposobem budżetowania jest zasada 50/30/20. Jak to działa, 50% twojego
dochodu jest przeznaczane na potrzeby (rachunki, jedzenie, mieszkanie itp.), 20% twojego dochodu przeznacza się na oszczędności, a pozostałe 30% możesz przeznaczyć na cokolwiek chcesz.
To przyjemny i łatwy sposób na rozbicie wypłaty, ale może być konieczne dostosowanie go do swojego stylu życia.
3. Rozbij swoje dochody i wydatki
To dziwna mała sztuczka, która może zmienić twoje spojrzenie na twoje finanse i pomóc ci lepiej budżetować. Wszystko sprowadza się do podzielenia Twoich dochodów i wydatków na dzienne wartości, w ten przykładowy sposób:
- Zarabiasz 3500 PLN miesięcznie = ~ 116 PLN /dzień.
- Płacisz 800 PLN miesięcznie za czynsz = ~ 27 PLN /dzień.
- Płacisz 200 PLN miesięcznie za ubezpieczenie samochodu = ~ 7 PLN / dzień
- Wszystko inne (jedzenie, telefon, gaz itp.) kosztuje 1000 PLN miesięcznie = ~ 33 PLN dziennie
- Oznacza to, że pozostaje Ci 49 PLN na inne wydatki.
Chcesz zaoszczędzić 1000 PLN na małe wakacje? Będziesz musiał oszczędzać przez około 20 dni. To oznacza 20 dni nie wydawania ani grosza.
4. Najpierw zapłać sobie
Ta wskazówka dotycząca finansów osobistych — rzekomo wymyślona przez George’a S. Clasona, autora The Richest Man In Babylon — jest kolejną powszechną wskazówką, która może mieć ogromny wpływ na twoje finanse. Kiedy najpierw płacisz sobie, inwestujesz w swoją finansową przyszłość.
Dlaczego nie nagrodzić się sumą pieniędzy na początku miesiąca w formie oszczędności? To o wiele łatwiejsze, prawda?
Cóż, powodem, dla którego wypłata dla samego siebie działa tak dobrze, jest to, że gdy pieniądze trafią na konto oszczędnościowe, znacznie mniej prawdopodobne jest, że je wydasz. Jeśli poczekasz z spłatą do końca miesiąca, możesz nie mieć żadnych pieniędzy! Zainwestuj w siebie!
PS. Najlepszym sposobem, aby najpierw zapłacić sobie, jest zrobienie tego automatycznie. Ustaw automatyczną wpłatę, a już nigdy nie będziesz musiał myśleć o oszczędzaniu pieniędzy — to się po prostu stanie.
5. Miej cele finansowe
Jeśli chcesz osiągnąć niezależność finansową, musisz najpierw dowiedzieć się, jakie są Twoje cele finansowe. Jasny cel może Cię zmotywować i pomóc w opracowaniu planu, aby osiągnąć ten go jeszcze szybciej.
Nie myśl, że musisz wyznaczać sobie nierealistyczne do wykonania cele. Jeśli po raz pierwszy myślisz o osobistych celach finansowych, zacznij od małych rzeczy i od tego momentu kieruj się w górę.
Proponuję wymyślić kilka różnych celów w każdej z tych kategorii:
- Co chcesz osiągnąć w ciągu najbliższych 3 miesięcy
- W następnym roku
- W ciągu najbliższych pięciu lat
W ten sposób będziesz miał również kilka krótkoterminowych celów, na które będziesz czekał, a także kilka długoterminowych celów, nad którymi będziesz pracować. Twoje cele krótkoterminowe mogą być nawet małymi krokami w kierunku większych celów.
Oto kilka przykładów dobrych celów finansowych:
- Oszczędź 1000 PLN
- Kup dom
- Zacznij inwestować
Pamiętaj więc o wyznaczaniu celów długo- i krótkoterminowych, a także je analizuj! Zapisz je gdzieś i wyznacz dzień każdego miesiąca, aby śledzić swoje postępy. Więcej o finansach osobistych znajdziesz na Moneezy.com
Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane