REKLAMA

14 STYCZNIA. RZESZÓW. Kolędy Pospieszalskich w Filharmonii Podkarpackiej

14 STYCZNIA. RZESZÓW. Kolędy Pospieszalskich w Filharmonii Podkarpackiej

RZESZÓW / PODKARPACIE. 14 stycznia w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się wyjątkowy koncert rodzinnego zespołu Pospieszalskich. Będzie można usłyszeć kolędy w różnorodnych aranżacjach. Zapowiadane są spektakularne brzmienia klasyczne, ale także monumentalne big bandowe opracowania, wzbogacone nowoczesną elektroniką.

Rodzinny zespół Pospieszalskich zadebiutował dokładnie 25 lat temu, podczas telewizyjnego nagrania świątecznego koncertu dla TVP. Dziś bracia nadal kolędują w otoczeniu dorosłych dzieci – wszechstronnie wykształconych muzyków, absolwentów polskich i zagranicznych konserwatoriów. To jedyna taka orkiestra złożona z członków najbliższej rodziny, 15 artystów noszących to samo nazwisko. Z biegiem lat, drugie pokolenie, (co widać na scenie) przejmuje inicjatywę, a w ślad za nimi estradę szturmuje kolejna generacja – ekipa wnuków, 2/3/4 latków. Większość z muzycznego klanu opanowała grę na kilku instrumentach, umożliwia to różnorodne aranżacje i spektakularne zmiany na scenie, od brzmień klasycznych – (fortepian, smyczki, instrumenty dęte drewniane) do monumentalnych big bandowych opracowań, wzbogaconych nowoczesną elektroniką. W programie pojawiają się też utwory utrzymane w nurcie rekonstrukcji muzyki źródeł. Mazurkowe, ludowe stylizacje, zestawione są z wplecionymi w kolędy mazurkami Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego. Jest taniec, chór a’capella i wirtuozerskie popisy solistów.

Kolędy stanowią wyjątkowy element charakterystyczny dla kultury Rzeczpospolitej. Splatają się tu wątki narodowe, dworskie, mieszczańskie i wiejskie, – religijne i folklorystyczne. Żaden inny katolicki kraj nie stworzył tak bogatej bożonarodzeniowej tradycji. Do dziś, za naszą wschodnią granicą, często już w tamtych językach narodowych, śpiewane są kolędy, kantyczki i pastorałki, łudząco przypominające polskie wersje. Kościelny i rodzinny obyczaj świętowania Bożego Narodzenia, wykształcił na całym terenie Rzeczypospolitej Obojga Narodów ogromną liczbę śpiewów i obrzędów. Do tego dziedzictwa sięgamy w programie specjalnego koncertu.

Pospieszalscy pokazują że najlepszym miejscem przekazu żywej tradycji jest rodzina. Koncert jest przykładem, że w oparciu o dziedzictwo narodowej kultury, współczesnym językiem, można wyrazić uniwersalne treści. W czasach kryzysu wartości i zapaści demograficznej, koncert licznej rodziny, połączonej wiarą, pasją i szacunkiem dla polskich obyczajów, nabiera wymownego przesłania. Zespół koncertował w filharmoniach Hamburga i Rygi, oraz w kościołach, w Paryżu, Lyonie, Londynie, Brukseli, Hanowerze, Wiedniu, a także w Czechach, na Litwie, Łotwie, Ukrainie i Białorusi.

Pospieszalscy:

Basia – skrzypce, śpiew (absolwentka Akademii Muz w Gdańsku)
Lidia – śpiew, bębenek (absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach)
Natalia (Rzeźniak- Pospieszalska) – flet, śpiew (absolwentka Krakowskiej Szkoły Teatralnej)
Paulina (Pola) – flet, śpiew
Barbara-Ewa – fortepian, śpiew (absolwentka UMFC w klasie Janusza Olejniczaka)
Franek – kontrabas, gitara basowa, śpiew (absolwent konserwatorium w Kopenhadze i w Katowicach)
Janek – gitara, kontrabas, śpiew (ex Czerwone Gitary, Voo Voo)
Karol – gitara, altówka, trąbka, tuba, śpiew (lider orkiestr dętych: Gidle, Pławno)
Łukasz – fortepian, klawisze, śpiew (absolwent Akademii Muz Wrocław)
Marcin – skrzypce, kontrabas, gitara basowa, cymbały, fortepian, śpiew (aranżer, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach)
Mateusz – saksofony, flet, klarnet basowy, akordeon, klawisze, śpiew, (kompozytor i aranżer, autor utworów śpiewanych przez wielu wykonawców m.in. A.M Jopek i zespół Zakopower)
Marek – saksofon, klarnet, śpiew (absolwent Akademii Muz w Krakowie)
Mikołaj – kontrabas, gitara basowa, skrzypce, śpiew (absolwent Akademii Muz w Krakowie,)
Nikodem – perkusja, śpiew
Szczepan – trąbka, śpiew

screen z filmu

Opis: Filharmonia Podkarpacka

Video: Red., materiały nadesłane

12-01-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)